Pergoly lidé užívají hlavně pro posezení u dobrého jídla nebo k čajovým či kávovým dýchánkům. Mohou se ovšem stát i prostředím vhodným ke cvičení.
Cvičení na čerstvém vzduchu
Víte, kolik hodin tráví lidé týden co týden v posilovnách a dalších uzavřených prostorách, aby tu zlepšovali svou fyzickou kondici? Pravidelné cvičení je jistě chvályhodné, ale velmi záleží na prostředí, kde cvičíte. Jedním z neblahých vlivů těchto prostor bývá špatné větrání, stává se, že kvůli úsporám za náklady na vytápění se větrání omezuje na minimum a v místnosti se pak kumuluje oxid uhličitý a vlivem vyšších teplot a vlhkosti i plísně.
Máte-li na zahradě altán nebo pergolu či podobný přístřešek, který vás chrání před větrem, deštěm a také před zvědavci z okolí, můžete tu cvičit jógu, kalanetiku, pilates, můžete tu mít posilovací lavici a nakládací činky.
Psychika je základ
Veškerý život probíhá vždy jedním směrem – zevnitř ven. Nejprve se zrodí v naší mysli nějaká myšlenka – nápad a ten pak můžeme realizovat, nebo jej odložit či zavrhnout. Na naši psychiku, tedy i myšlenkové pochody, má významný vliv právě prostředí, kde žijeme. Jistě vám nebude připadat zvláštní, že právě nejvíce projevů depresí, smutku a agresivity prožívají lidé na hustě obydlených sídlištích, kde není mnoho zeleně, a kde převládá betonová džungle.
Čím déle pobýváme v přírodě, tím lépe. Pergola v tomto směru může sehrát významnou roli, zvláště ta dřevěná, která navozuje pocit tepla, bezpečného zázemí a pohody.
Pozor na hluk – nesmírně důležité je ve svém životě omezit vliv hluku, řada lidí tomu nepřikládá příliš velký význam, ale dlouhodobé vystavování nadměrnému hluku navozuje v podvědomí traumatické pocity, které se pak promítnou právě do kvality našich myšlenek. Posezení s knížkou či kontakt s přáteli v klidném prostředí pod pergolou nebo v altánu je mnohem lepší lék, nežli antidepresiva a další syntetické preparáty. Spolu s kvalitní stravou může koncepce zahradních přístřešků bezpochyby přispět k lepší kvalitě života.